Turistika a Nordic Walking

Při návštěvě Jeseníku si určitě prohlédněte Vodní hrad (zachovaná středověká stavba, součást opevnění města). Dále stojí za zmínku původně renesanční radnice z roku 1610, která byla v průběhu 18. a 19. století přestavována až do dnešní podoby. Ve Smetanových sadech si zase můžete prohlédnout sousoší V. Priessnitze s alegorií Zdraví a Nemoci od sochaře J. Obertha.

Od chaty Čertovy kameny se můžete vydat k rozhledně Zlatý chlum (cca. 1,5 km od chaty). V cestě můžete dál pokračovat přes Bílé a Bleskovcové skály až na Rejvíz 9,6 km, (778 m n.m.), kde kromě občerstvení najdete i autobusovou zastávku (spojení mezi Jeseníkem a městem Zlaté Hory). Tady si také můžete projít naučnou stezku k Mechovému jezírku (Malé a Velké mechové jezírko je středem největší moravské přírodní rezervace, jedná se o rašeliniště verhovštního typu). K chatě Čertovy kameny se vydáte zpět po nenáročné vrstevnici dlouhé asi 6,5 km, a nebo po zelené značce přes Mýtinku - občerstvení, (8,4 km) se dostanete až do města Jeseníku.

Od chaty Čertovy kameny vydat také po modré značce k restauraci Křížový Vrch (674 m n. m.), dále okolo Priessnitzova památníku až k autobusovému nádraží města Jeseník, a odtud autobusem (jede každou hodinu) do Priessnitzových léčebných lázní – Jeseník.
Kde si můžete projít areál lázní, kolonádu a lázeňskou stezku pramenů. Z lázní se můžete pěšky vydat lesní cestou cca. 6-7 km do České Vsi a nebo na opačnou stranu na Pomezí, kde jsou krásné krasové jeskyně. Z těchto míst se pohodlně dostanete zpět autobusem do města Jeseníku .

Čertovy kameny jsou ideálním výchozím místem pro turisty a milovníky sportu Nordic Walking.

Nordic Walking je nová, velmi přirozená forma pohybu. Jedná se o chůzi se speciálními hůlkami, při níž se zapojí do aktivní činnosti až 90 % svalů. Tento příjemný druh pohybu může vykonávat každý, jak výkonnostní sportovec, tak začátečník, vlastně lidé všech věkových kategorií. Je vhodný ke snižování nadváhy, udržování a zlepšování kondice a samozřejmě k relaxaci a pro zábavu.

K provozování Nordic Walkingu nepotřebujete žádné mimořádné a finančně nákladné pomůcky. Stačí Vám pouze speciální hole, sportovní obuv, jakýkoli terén a jakékoli roční období. Pak už jen s chutí vyrazit do přírody.

ÚČINKY CHŮZE NORDIC WALKING:

  • zvyšuje tělesnou spotřebu kalorií díky pohybu s holemi o průměrně 20% ve srovnání s normální chůzí
  • uvolňuje svalové napětí v oblasti zádových a ramenních svalů a zároveň zvyšuje významně pohyblivost páteře
  • zapojuje do pohybu 90% svalů v těle, šetří klouby a kolena, snižuje zátěž kolen u osob s nadváhou
  • trénink svalů na rukou, zádech, nohou a hýždích, trénink rameních svalů, stabilizace opěrné soustavy
  • dodává pohybu s holemi jistotu na hladkém a klouzavém povrchu
  • aktivuje metabolismus, snižuje obsah tuku a cukru v krevním oběhu
  • zvyšuje aerobní výdrž, zvyšuje krevní viskozitu, zlepšuje srdeční činnost, reguluje a zlepšuje krevní tlak
  • kladně působí proti nemocem krevního oběhu, pomáhá předcházet nebezpečí infarktu
  • pozitivně působí na imunitní systém
  • Vaše nálada se zlepší, protože pohyb odbourává stres, chůze ve skupině je zábavná

Trasa1: Čertovy Kameny, Rejvíz, Kazatelny, Pásmo Orlíka, Videlský kříž, Švýcárna, Praděd

Trasa2: Čertovy Kameny, Zlatý Chlum, Křížový Vrch, Jeseník, Jeseník-Lázně, Jeskyně na Pomezí.

Více na

www.rychleby.cz/